Koncert na Wigrach
Na wstępie powiem, że nie jest prostą sprawą zorganizować koncert, w taki sposób aby przyszły tłumy. Nie chcę również opowiadać o tym, że społeczeństwo Suwałk chętnie idzie na występy zorganizowane przez nasze Hospicjum, tylko dlatego, że to co robimy, jest ludziom potrzebne. Jest bardzo wiele przyczyn, dla których tego typu koncerty, nie są uważane za bardzo atrakcyjne:
Po pierwsze : rzadko występy organizowane są z udziałem gwiazd, przyciągających tłumy ludzi.
Po drugie: nie jest prostą sprawą namówić gwiazdy estrady na koncert charytatywny.
Po trzecie : występy na wolnym powietrzu w październiku są narażone na duże ryzyko ze względów pogodowych.
Po czwarte: ludzie obawiają się, że przed koncertem ktoś podejdzie do nich z puszką.
Po piąte : bardzo trudno jest zorganizować dobry koncert przez instytucje, które nie są profesjonalistami w tym zakresie.
Po szóste: nie wszystkie instytucje powołane do organizowania koncertów chętnie podejmują się tych zadań, mamy doświadczenie w tym względzie.
Mając powyższe na względzie i nasze dotychczasowe doświadczenia postanowiliśmy jakoś sobie poradzić.
Postawiliśmy sobie zadanie, że:
1. koncert musi się odbyć,
2. na koncert powinno przyjść chociaż z kilkadziesiąt osób, bo przecież koncert bez widowni, to żaden koncert.
Skoro koncert ma się nazywać „Głosy dla Hospicjum”, więc powinien on być skierowany do osób związanych z Hospicjum.
Wybraliśmy rodziny naszych zmarłych rok temu pacjentów, do których wystosowaliśmy piękne zaproszenia na Mszę Świętą w rocznicę śmierci ich bliskich oraz na mający się odbyć po mszy kameralny koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej oraz Jarosława Witkowskiego wykonującego poezję śpiewaną. Na zaproszeniach zaznaczyliśmy, że koncert będzie przeznaczony specjalnie dla nich.
Zapomniałam dodać, że wybraliśmy piękne miejsce na tego typu wydarzenie, a mianowicie pokamedulski klasztor na Wigrach, gdzie odpoczywał Papież Jan Paweł II.
Koncert organizowany był przez Dom Pracy Twórczej na Wigrach, który do dzieła przystąpił od razu po naszej telefonicznej prośbie, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Po raz pierwszy zostaliśmy całkowicie zwolnieni z prac związanych z organizacją koncertu. Naszym zadaniem było jedynie przyjechać, zasiąść przed sceną i obejrzeć widowisko.
Wszystko było zaplanowane, ale jednak targały nami emocje i niepewność, czy rodziny zechcą przyjść na Mszę Św. na Wigry, bo przecież to jest tak daleko, około 10 km od Suwałk. Jeżeli przyjdą na Mszę, czy zechcą zostać na koncercie?
Przyjechaliśmy na Wigry około 20 min. przed Mszą Św. Stało zaledwie parę samochodów. Pomyśleliśmy, że jednak przyjdzie niewiele osób, może za zimno, może pora nie ta. Ale około 10 min. przed Mszą Św. zaczęły przychodzić do Kościoła kilkuosobowe rodziny. Wkrótce kościół się zapełnił. Msza przebiegała we wzniosłej atmosferze. Może ze względu na klimat miejsca, może ze względu na charakter uroczystości. Ksiądz wyczytał około 50 nazwisk zmarłych, w intencji których odbywała się Msza. Było również dla nas ogromną niespodzianką to, że powiedział tyle miłych słów o naszej pracy.
Po zakończeniu Mszy, podchodziły do nas rodziny i dziękowały za zaproszenie. Oczywiście, nie wszyscy zechcieli zostać na koncercie, ale dużo chętnych jednak pozostało.
Był już zmierzch, kiedy przechodziliśmy z kościoła do galerii, gdzie miał odbyć się koncert. Klasztor wyglądał niesamowicie. Doszliśmy do wniosku, że jest to takie miejsce, gdzie nawet w obecności tłumów, czulibyśmy przestrzeń, i to coś, co trudno określić. Wokół panowała cisza tylko odgłosy kroków idących na koncert odbijały się od murów.
Wszystkie miejsca na widowni były zajęte. Koncert był bardzo ciekawy, dopracowany do ostatniego szczegółu. Widzieliśmy, że ludzie bawili się wspaniale i z wielkim zainteresowaniem go obejrzeli. Uczniowie szkoły muzycznej w Suwałkach wykonali bardzo profesjonalnie muzykę fortepianową, natomiast Patryk Witkowski przedstawił piękną poezję śpiewaną przy fortepianie towarzyszył Grzegorz Bogdan. Zasłuchaliśmy się tak bardzo, że zdziwiliśmy się, kiedy zapowiedziano koniec koncertu.
Był to piękny i udany wieczór. Tak niewiele czasu swojego życia przeznaczamy na muzykę, sztukę. Obiecaliśmy sobie, że zmienimy to i wybierzemy się powtórnie na Wigry, aby posłuchać jeszcze raz muzyki.
Wiele dobrego zdarzyło się na Wigrach. Spotkaliśmy wiele dobrych ludzi, którzy bezinteresownie potrafią innym pomagać. Jest to ważne ponieważ nie jest ich tak dużo. A wiem co mówię. Szczególne podziękowania kieruję do dyrektora Domu Pracy Twórczej Pani Jadwigi Milewskiej, Grzegorza Bogdana, Proboszcza Parafii p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny na Wigrach ks. Artura Śliwowskiego, wspaniałych artystów ze szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach oraz Patryka Witkowskiego. Dziękujemy im za to, że czuliśmy się tam bardzo dobrze, że stworzyli atmosferę życzliwości i poparcia dla naszego hospicjum.
W ramach Ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie” na antenie Radia 5 przedstawiliśmy społeczeństwu zasady kampanii w 2007 r. oraz poruszyliśmy tematykę wolontariatu, poprosiliśmy również chętnych, przyszłych wolontariuszy aby zgłaszali się do pomocy w naszym hospicjum.
20 października 2007 był dniem otwartym w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej w Suwałkach, wtedy to mogli zgłaszać się do nas kandydaci na wolontariuszy hospicjum. Nie było ich zbyt wiele, ale były to osoby, które przemyślały swoją decyzję i wiedziały dokładnie czego chcą.
Irena Mickiewicz
Podsumowanie III Ogólnopolskiej Kampanii „Hospicjum to też życie”
31 marca 2007 r. uczestniczyliśmy w podsumowaniu ogólnospołecznej kampanii „Hospicjum to też życie” '2006 r.
Odbyło się ono w Warszawie w auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W trakcie kampanii 2006 r. zebrano 465 780,83 zł.
Środki finansowe zostaną przekazane na szkolenia psychologów zajmujących się pomocą psychologiczną w Hospicjach, na fundusz dla osieroconych dzieci oraz na opracowanie materiałów dydaktycznych, które będą pomocne podczas przedstawiania treści związanych z edukacją społeczeństwa nt. żałoby i osierocenia.
Treści merytoryczne i organizacyjne omawiano w dwóch grupach panelowych:
- panel wolontariatu w czasie którego omawiano planowany na 3 lata projekt rozwoju wolontariatu w hospicjach,
- panel żałoby w którym przedstawiono dwa wykłady: Anny Dodziuk „Wspieranie osób przeżywających żałobę”, o. Filipa Buczyńskiego „Przeżywanie żałoby u dzieci i ich rodziców”.
Nasze hospicjum skorzysta również z możliwości nieodpłatnego szkolenia psychologa w tematyce wsparcia w żałobie oraz planujemy aktywne uczestnictwo w programie „Rozwój wolontariatu hospicyjnego”.
Mamy nadzieję, że przy specjalistycznym, merytorycznym wsparciu Fundacji Hospicyjnej uda nam się bardzo dobrze przygotować do pomocy osobom przeżywającym żałobę oraz zorganizować Centrum Wolontariatu przy hospicjum suwalskim.
Informacja o przebiegu kampanii „Hospicjum to też życie” 2006
1.) „Ogólnoświatowy Dzień Hospicjów”
W związku z faktem, że tegoroczna kampania poświecona została osobom osieroconym zaplanowaliśmy bardzo ważny dla nas dzień czyli Ogólnoświatowy Dzień Hospicjów jako święto w czasie którego powinniśmy przebywać blisko rodzin, które straciły swoich najbliższych, przeżywają żałobę.
Cała Polska straciła również w 2005 r. wielkiego człowieka papieża Jana Pawła II, postanowiliśmy więc połączyć w czasie obchody Dnia Hospicjów problem żałoby osobistej oraz żałoby całego naszego społeczeństwa.
Spędziliśmy go w pokamedulskim klasztorze na Wigrach, gdzie przebywał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Polsce w 1999 r.
Ten słoneczny jesienny dzień spędziliśmy wspólnie z zaproszonymi rodzinami przeżywającymi żałobę po stracie swoich najbliższych.
Obchody rozpoczęliśmy od udziału we wspólnej Mszy Świętej w kościele p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny na Wigrach. Modliliśmy się za papieża Jana Pawła II, zmarłych pacjentów i zmarłych pracowników.
Po Mszy Świętej udaliśmy się na wspólny obiad do restauracji który zakończyła konsumpcja wspaniałego tortu w kształcie serca. Przy stole wspominaliśmy zmarłych, mówiliśmy o swoich emocjach i przeżyciach z tym związanych. Był również czas na chwile wesołe, pogodne.
Według planu po sutym obiedzie zwiedzaliśmy klasztor wraz z przewodnikiem. W pierwszej kolejności obejrzeliśmy Apartamenty Papieskie w których modlił się, spał i odpoczywał Jan Paweł II. Mogliśmy zobaczyć również zdjęcia z pobytu na Wigrach oraz jego szaty, które pozostawił. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie całego eremu wyspy wigierskiej, kościoła, eremów w których mieszkali kameduli, podziemi w których spoczywają zmarli zakonnicy. Opowieści przewodnika o historii Wigier, pobycie Jana Pawła II słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem. Kiedy przyszedł czas na wejście na wieżę zegarową nie wszyscy z nas zdecydowali się na to.
Rozstaliśmy się późnym popołudniem zadowoleni ale również i zmęczeni.
Pozostały ciekawe wspomnienia i zdjęcia.
2.) Debata Radiowa
9 października w lokalnym Radiu 5 odbyła się debata na temat żałoby.
Mówiliśmy o problemach żałoby, sposobach przeżywania, mechanizmach oraz o sposobach w jaki można z nią radzić.
Opowiedzieliśmy o grupie wsparcia w żałobie, zaprosiliśmy mieszkańców powiatu suwalskiego i augustowskiego do udziału w grupie wsparcia. Omówiliśmy zasadę działania takich grup.
Poprosiliśmy pracowników Radia 5 o puszczanie na antenie spotu dotyczącego kampanii „Hospicjum to też życie”.
3.) Plakaty
Plakaty dot. kampanii zostały umieszczone w środkach komunikacji miejskiej w Suwałkach, przychodniach aptekach, szkołach.
Koncert w Suwałkach
Przed koncertem wysłaliśmy zaproszenia do władz samorządowych wojewódzkich i lokalnych. Zaprosiliśmy również proboszczów z parafii suwalskich, rodziny pacjentów, którymi opiekowaliśmy się i którymi opiekujemy się aktualnie. Informacja o koncercie nadawana była przez lokalne Radio 5 oraz na rynku w dzień koncertu. W całym mieście rozwiesiliśmy zaproszenia.W przeddzień koncertu 7 października o godz. 12.00 w siedzibie hospicjum odbyła się konferencja prasowa z udziałem prasy, radia i telewizji.
W trakcie konferencji przedstawiliśmy założenia, cele, problematykę ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie”. Powiedzieliśmy o zasadach zbiórki pieniędzy oraz na co zostaną przekazane zebrane środki finansowe. Przekazaliśmy materiały dotyczące kampanii. Dziennikarze zadawali pytania dotyczące sytuacji naszego Hospicjum i problemów, które nasz dotyczą. Interesował ich szczególnie problem związany z organizacją i budową hospicjum stacjonarnego w Suwałkach oraz trudną sytuacją lokalową obecnie działającego hospicjum domowego.
Koncert odbył się 8 października o godz. 16.00 w sali widowiskowej w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.
Przed koncertem widzowie otrzymali:
- deklarację w sprawie hospicjów i opieki paliatywnej z II Globalnego Szczytu Krajowych Stowarzyszeń Hospicjów i Opieki Paliatywnej z marca 2005 r.,
- petycję do rządów i decydentów na całym świecie w sprawie rozwoju opieki paliatywnej do podpisu,
- informator naszego hospicjum,
- słowa piosenki Marka Grechuty „Dni których jeszcze nie znamy” do wspólnego śpiewania.
Przed i po koncercie chętni mogli nabyć ciekawe pozycje książkowe o trudnych chwilach w życiu rodziny oraz wyroby z warsztatów terapii zajęciowej szpitala psychiatrycznego z Suwałk.
Koncert został przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, który działa pod kierownictwem Pani Bożeny Kamińskiej. Wystąpiły: „Zespół Flex I” oraz „Studio Piosenki”.
Występ bardzo podobał się widzom. Oklaskiwano z równą siłą popisy wokalne jak i taneczne młodych artystów, którzy dali z siebie wszystko, aby widowisko było wspaniałe. Bez tremy i z wielką swobodą występowali przed publicznością. Okazało się, że młodzi ludzie z Suwałk mają duży talent artystyczny. Do występu zostali przygotowani przez instruktorów: Panią Jadwigę Tylendę oraz Małgorzatę Bałazy i Wiesława Jarmoc, za co im serdecznie dziękujemy.
Na zakończenie widowiska widzowie zostali poproszeni na scenę do wspólnego odśpiewania hymnu „Dni których jeszcze nie znamy”. Część widzów pozostała na sali i stamtąd wspomagała śpiewających na scenie. Hymn został odśpiewany wspólnie z młodymi artystami. Wspólne śpiewanie podobało się wszystkim na tyle, że bisowano kilkakrotnie bawiąc się przy tym wspaniale. Hymn został zarejestrowany przez operatorów Telewizji suwalskiej, która życzliwie pomagała nam w całym przedsięwzięciu.
Na koniec na scenę wjechały dwa ogromne torty, z których jeden, 17 kilogramowy w kształcie serca był ozdobiony był napisem „Hospicjum to też życie” i zawierał logo kampanii. Został zrobiony nieodpłatnie przez piekarnię CYMES. Drugi, piętrowy, pięknie przyozdobiony różami ok. 10 kg został wykonany przez piekarnię „MERK”. W krojeniu tortu jak i przy całym koncercie pomagały uczennice z Policealnej Szkoły Medycznej w Suwałkach pod opieką Pani Marii Chmielewskiej.
We wspólnym pałaszowaniu tortów udział wzięli wszyscy obecni: młodzi artyści, pracownicy hospicjum, widzowie, obsługa koncertu. Pozostał 1 tort z tortu piętrowego, zawieźliśmy go dla dzieci z świetlicy środowiskowej w Suwałkach, aby one również miały radość.
Sprawozdanie z debaty radiowej.
Nasza debata ze społeczeństwem na temat komunikowania prawdy o nieuleczalnej chorobie oraz komunikowania się z chorym umierającym odbyła się w dniu 27 października 2005 r. w Radiu-5 w Suwałkach o godz.10:15.
Udział wzięli:
dyrektor hospicjum – Irena Mickiewicz,
pielęgniarka koordynująca – Anna Maria Sokołowska,
ks.Tomasz Orłowski
Dwa dni przed debatą radiowcy codziennie i kilkakrotnie zapowiadali o terminie debaty.
Przygotowaliśmy się do niej bardzo długo, dyskutując o tym co należy powiedzieć, jakie tematy poruszyć. Tuż przed debatą i po jej zakończeniu na antenie Radia 5 wysłuchaliśmy hymnu kampanii „Dni których jeszcze nie znamy”.
Wykorzystując czas antenowy Irena Mickiewicz powiedziała o kampanii „Hospicjum to też życie” oraz o jej temacie przewodnim „Zdążyć z prawdą”.
Głos zabrał ks. Orłowski, następnie Ania Sokołowska, którzy przedstawili problem samotności człowieka w obliczu śmierci, jak rozmawiać z umierającym, dlaczego należy mówić prawdę i jak o niej mówić. Rozdzwoniły się telefony, ludzie zadawali mnóstwo pytań typu: dlaczego człowiek musi tak cierpieć?, jak rozmawiać z chorym?, czy zawsze należy mówić prawdę? Były też telefony na temat wolontariatu oraz poruszające temat budowy hospicjum stacjonarnego w Suwałkach.
Staraliśmy się odpowiadać na wszystkie pytania, a było ich bardzo dużo. Okazało się, że 40 min, które były zaplanowane na dyskusję nie wystarczyły do tego, aby powiedzieć o wszystkich problemach związanych z komunikowaniem się z chorym. Społeczeństwo jest zainteresowane tematem, chciałoby na ten temat uzyskać więcej informacji.
Niestety w mediach ten temat jest bardzo rzadko poruszany. Uważam, że temat debaty został trafnie wybrany i pomógł ludziom uświadomić jak ważna jest rozmowa z człowiekiem ciężko chorym, i jak wiele dobrego może zrobić dla obu stron.
Irena Mickiewicz
„Hospicjum to też życie” - 2004
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach aktywnie włączył się w ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną na rzecz hospicjów pod nazwą „Hospicjum to też życie”. Sprawozdanie z przebiegu akcji w Suwałkach przedstawiamy poniżej.
W związku z faktem, że 22 października do Suwałk z koncertem wybierał się Michał Bajor, wykorzystaliśmy jego przyjazd do promocji idei opieki paliatywnej.
W Radiu 5, zapowiadając swój koncert, artysta powiedział kilka ciepłych słów o konieczności rozwoju tego typu opieki nad umierającymi, poinformował o kampanii społecznej „Hospicjum to też życie“ oraz zachęcił do kupna cegiełek na rzecz budowy hospicjum w Suwałkach, które przed koncertem proponowały słuchaczki Medycznego Studium Zawodowego w Suwałkach.
W trakcie koncertu zadedykował jedną z piosenek idei hospicyjnej. Przekazał również z własnym autografem płytę „Za kulisami” z przeznaczeniem na licytację.
Tydzień przed rozpoczęciem dnia otwartego w hospicjum lokalne Radio 5 wyemitowało wywiad nagrany z pracownikami hospicjum na temat kampanii społecznej „Hospicjum to też życie”, idei hospicjum oraz problematyki opieki paliatywnej na naszym terenie.
W trakcie wywiadu mieszkańcy powiatu suwalskiego zostali poinformowani o dniu otwartym w hospicjum. Informacja była systematycznie przekazywana przez Radio 5.
Ukazały się również artykuły o hospicjum suwalskim w kilku gazetach:
- dwa w Tygodniku Suwalskim,
- jeden w Gazecie Współczesnej,
- jeden w Gazecie Wyborczej, oraz
- wywiad nagrany przez Telewizję Białystok.
W dniu 7 listopada o godz. 9.00 w kościele św. Aleksandra w Suwałkach została odprawiona msza za wszystkich naszych zmarłych pacjentów, na którą przybyły rodziny z powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego.
Od godz.11.00 rozpoczął się dzień otwarty w naszym hospicjum. W trakcie wizyt zainteresowani otrzymywali materiały informujące o naszej działalności, zakresie pomocy, którą mogą od nas otrzymać oraz praktyczne rady na temat pielęgnacji osób obłożnie chorych.
Informacje były udzielane również drogą telefoniczniczną.
Odwiedzili nas dziennikarze z Tygodnika Suwalskiego oraz Radia Białystok, które w tym samym dniu, wieczorem, wyemitowało wywiad z pracownikami hospicjum.
Podsumowanie udziału w kampanii społecznej „Hospicjum to też życie”
Bez większego zastanowienia odpowiedzieliśmy na apel Krajowego Duszpasterza Hospicjów oraz Fundacji Hospicyjnej i wzięliśmy udział w kampanii społecznej „Hospicjum to też życie”. Z naszej decyzji jesteśmy bardzo zadowoleni, nie zawiedliśmy się.
Myśleliśmy, że jedynym jej owocem, bardzo ważnym, będzie promocja idei hospicyjnej, przedstawienie działalności ośrodków hospicyjnych, omówienie problemów ludzi umierających.
Nie spodziewaliśmy się jakichkolwiek korzyści w sensie bardziej wymiernym, materialnym. Tym bardziej z ogromną radością przyjęliśmy pomoc rzeczową od Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku w postaci:
- koncentratora tlenu,
- materaca zmiennociśnieniowego,
- glukometru,
- ciśnieniomierza.
- oraz bonów rabatowych na zakup koncentratora tlenu i ssaka medycznego.
Cena zestawu wynosi 5 900 zł.
Dodatkowo za rzetelne wywiązywanie sie z obowiązków zawartych w regulaminie kampanii otrzymaliśmy materac przeciwodleżynowy oraz 1000 szt. rękawiczek jednorazowych, które były darem od międzynarodowej firmy Skanska.
Zostaliśmy rownież wylosowani przez firmę IBM w Warszawie do przekazania zebranych przez pracowników pieniędzy w kwocie 3 300 zł na rzecz hospicjum.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom.
Ich wsparcie pozwoli nam na spokojniejszą pracę oraz pomoc dla większej liczby chorych.
|